"Uwierz w siebie"

Utworzono dnia 09.02.2017

Beatka to grzeczna i ułożona uczennica V klasy szkoły podstawowej.

Od pewnego czasu ma coraz większe problemy z nauką, co może zagrażać jej promocji do następnej klasy. Głównym źródłem jej kłopotów jest niestabilna sytuacja w rodzinie. Ojciec Beaty, po tym jak stracił pracę popadł w depresję.Stale przesiaduje przed telewizorem, na nic nie ma siły, udaje zainteresowanie sprawami rodzinnymi.

Na tle swojego załamania nerwowego zaczyna topić swoje smutki w alkoholu, wypalać coraz większe ilości papierosów i nadużywać środków przeciwbólowych. Beata próbuje wspierać ojca ale jednocześnie czuje do niego żal, ponieważ przez jego egoistyczne i nie racjonalne zachowanie, jej matka musi pracować dwa razy dłużej i ciężej, przez co rzadko bywa w domu. Pewnego dnia kolega o imieniu Jacek, zachęca Beatę do wzięcia udziału w zabawie która polega na piciu alkoholu. Zwycięzcą jest ten który wypiję najwięcej.

Na początku dziewczyna jest sceptyczna ale Jacek posługuje się argumentami, które godzą w jej honor, ambicję i poczucie własnej wartości. Albo weźmie udział w zabawie i zyska uznanie kolegów albo zostanie odrzucona przez grupę. Wieczorem Beata w ciężkim stanie trafia do szpitala razem z innymi uczestnikami zabawy. Jej ojciec dowiaduje się od lekarza prowadzącego, że ona jedna miała więcej szczęścia od pozostałych, którzy na skutek upojenia alkoholowego doznali różnych uszczerbków na zdrowiu. Podczas rozmowy, lekarz zwraca uwagę na nie najlepszy stan zdrowia ojca Beaty. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, uświadamia mu, że tryb życia który prowadzi nie tylko szkodzi jemu samemu ale również jego bliskim (bierne palenie). Z przerażeniem słucha także o szkodliwości nadużywania lekarstw dostępnych bez recepty, po które sięga odruchowo. Ojciec pouczony przez lekarza postanawia wziąć się za siebie i zadbać

o swoją rodzinę.

Wartości dydaktyczno – profilaktyczne spektaklu:

zagrożenia dla zdrowia wynikające z picia alkoholu, palenia papierosów (również biernego), profilaktyka zdrowia i promocja zdrowego odżywiania, konsekwencje bezmyślnego korzystania z łatwo dostępnych środków farmaceutycznych, zapobieganie agresji słownej i fizycznej w kontaktach z opiekunami i rówieśnikami, wzmacnianie autorytetu kadry nauczycielskiej w rozwiązywanie problemów jednostkowych i grupowych w środowisku szkolnym, promocja kultury języka i ekspresji słownej w kontaktach międzyludzkich, problem nietolerancji i braku akceptacji dla rówieśników w gorszej sytuacji ekonomicznej i rodzinnej, asertywność.