Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Racimierzu

WOJEWÓDZKI ZLOT ROWREROWY

Utworzono dnia 09.02.2017

W dniach 19 – 21 września 2014 r. na terenie Gminy Stepnica, odbył się XXV Wojewódzki Zlot Turystów Kolarzy PTTK, który zgromadził 69 pasjonatów wycieczek rowerowych. W tej liczbie znaleźli się dorośli, członkowie klubu rowerowego „Passat” i  Stowarzyszenia Sobotoaktywni z Goleniowa, „Neptun” i „88”ze Szczecina, kilku gości z  Poznania i Niemiec, a także uczniowie Gimnazjum w  Stepnicy i Szkoły Podstawowej w  Racimierzu. Właśnie w Szkole Podstawowej  w Racimierzu zlot miał swoją bazę. Tutaj nocowali dorośli oraz uczniowie, pod opieką Pani Dyrektor M. Ławickiej oraz W. Bobrowskiego.

          Zgodnie z planem, pierwszego dnia zlotu, wszyscy dorośli pojechali do gospodarstwa agroturystycznego „Ostęp” w Machowicy, gdzie odbyło się ognisko oraz gry i konkursy sprawnościowe. Atmosfera spotkania i piękne otoczenie sprawiły, że trudno było opuścić to miejsce. Dopiero ok. 1930 wszyscy wyruszyli w drogę powrotną, która częściowo prowadzi przez las. Jakże ważne okazało się sprawne oświetlenie rowerów. W lesie było już dość ciemno, a na leśnej drodze wiele kamieni, patyków i gałązek.

          W sobotę rano, do szkoły, przyjechali rodzice z dziećmi, które miały tutaj nocować. Niektórzy spali na karimatach, ale ci bardziej lubiący luksusy, np. na łóżku polowym, grubych materacach lub wielkich pufach. Dzieci przywiozły również prowiant na dwa dni. Bardzo były podekscytowane, gdyż w większości przypadków, nigdy nie spędzały nocy poza domem i bez rodziców.

Ok. 930 na placu szkolnym nastąpiło powitanie dzieci z turystami i  wzajemna prezentacja. Pół godziny później wszyscy jechali już w kierunku Zielonczyna, gdzie dzięki uprzejmości Pani Teresy, można było wejść na wieżę widokową. Widok z  wysokości 39 m bardzo podobał się, zwłaszcza dzieciom. Po tej atrakcji grupa pojechała do Czarnocina. Ze względów bezpieczeństwa dzieci jechały z przodu, a kolumna mocno rozciągnęła się. Tak duża grupa wyglądała imponująco. W Gąsierzynie, jedna z mieszkanek, zapytała W.  Bobrowskiego: „Panie Witku, a  kiedy będzie koniec tego peletonu, bo jedziecie, jedziecie i końca nie widać?” Po dotarciu do ośrodka „Frajda” rozpoczęły się gry i  konkurencje przygotowane przez Klub „Neptun”, M. Ławicką i W. Bobrowskiego. Wyniki tych konkurencji przedstawia poniższe zestawienie:

Kolarski tor przeszkód

       I.            Wawrzycki Adam,

    II.            Radzki Kamil,

 III.            Merta Kewin

Konkurs wędkarski

       I.            Dąbrowski Maciej,

    II.            Łużny Oskar,

 III.            Merta Kewin

Konkurs sprawnościowy dla dorosłych

       I.            Poleski Ryszard,

    II.            Jurszo Jerzy,

 III.            Matuszak Kazimierz

Rzut beretem na odległość antenką do góry (dzieci)

       I.            Węcławek Karol,

    II.            Kulma Jakub,

 III.            Mikraszewicz Piotr

Rzut beretem na odległość antenką do góry (dorośli)

       I.            Ławicka Magdalena,

    II.            Ciesielski Mirosław,

 III.            Matuszak Kazimierz

Po zmaganiach sportowych przyszedł czas na ciepły posiłek. Zupa grochowa i pomidorowa smakowały jak nigdy. Niektórzy chodzili po dokładkę. Dzieci bardzo szybko zregenerowały siły i kontynuowały grę w siatkówkę.

Około godziny 16 uczestnicy zlotu opuścili „Frajdę” i udali się w drogę powrotną, ale tym razem tzw. „betonówką”, przez łąki. Ta droga jest znacznie krótsza niż asfaltowa przez Stepniczkę i Miłowo, ale trudniejsza. W niektórych miejscach brak płyt betonowych, spore dziury i rosnąca roślinność. Jazda rowerem w tak dużej grupie i w takich warunkach wymagała dobrych umiejętności. Jednak bez przygód nie obyło się. Kewin „złapał gumę” i  trzeba było kleić dętkę. Na szczęście fachowców nie brakło. Zarówno W. Bobrowski jak i  rowerzyści ze Szczecina posiadali łatki, klej, a nawet dętki i opony różnych rozmiarów. Niestety, akurat brak było rozmiaru 24, a takie koła są w szkolnych rowerach. Cała historia dobrze się zakończyła i dzieci zdążyły do świetlicy wiejskiej w Racimierzu na przedstawienie teatralne pt. „Jak dwa Michały teatr budowały”. Przedstawienie trwało ponad godzinę, było bardzo ciekawie zagrane i pouczające.

Ok. godziny 2000 zmagania w konkursach zostały nagrodzone dyplomami i bardzo atrakcyjnymi nagrodami (piłki koszykowe, siatkowe, nożne, pełne komplety oświetlenia rowerowego, liczniki rowerowe itp.), które zakupili rowerzyści ze Szczecina. Było wiele radości, bo dzieci cieszyły się z nagród, a dorośli z tego, że mogli zrobić im frajdę.
Później dzieci przygotowały sobie kolację i robiły wieczorną toaletę. Kibice siatkówki przenieśli się do pracowni komputerowej, gdzie powstała strefa kibica i na tablicy multimedialnej oglądano  mecz Polska – Niemcy. Jakaż była radość z wygranego meczu!

            Noc  z soboty na niedzielę była bardzo wyczerpująca, szczególnie dla opiekunów, którzy spali ok. 4 godzin. Nocleg w szkole dla młodzieży, to okazja do różnych szaleństw. Z tego powodu pobudka dnia następnego była bardzo przykra.

            W niedzielę, uczestnicy rajdu, wybrali się do Stepnicy. Po drodze otrzymali od p. Anety Dąbrowskiej duże pudło ciastek. Już na miejscu zwiedzili przystań jachtową, porty, byli na plaży. Na gościach, którzy nigdy tutaj nie byli, Stepnica i okolice wywarły bardzo korzystne wrażenie. Wielu z nich zapowiedziało ponowną wizytę.  Niestety ze względu na pogarszającą się pogodę musieli przyspieszyć swój wyjazd. Niektórzy z nich mieli ponad 80 km do domu.

W ciągu tych trzech dni, turyści rowerowi i dzieci zaprzyjaźnili się. Bardzo podobała się postawa dzieci, które grzecznie i wytrwale brały udział w wyjazdach. Pomimo drobnych incydentów, można powiedzieć, że zachowywały się bardzo dobrze, po koleżeńsku oraz z  zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Niestety ponownie wystąpiły problemy z  ogumieniem. Aż trzykrotnie trzeba było kleić łatki i  co jakiś czas pompować powietrze. Niewątpliwie należy wymienić dętki w szkolnych rowerach, tak aby następnym razem bez takich przygód podróżować. Już teraz planowane są kolejne wyjazdy jednodniowe, a pod koniec roku szkolnego dłuższy, kilkudniowy. 

Podsumowując imprezę, to można powiedzieć, że jej cele zostały osiągnięte, gdyż zaprezentowano walory przyrodniczo – turystyczne Gminy Stepnica, zawarto nowe znajomości i przyjaźnie, w miłej i serdecznej atmosferze spędzono trzy dni, dzieci uczyły się obowiązkowości, koleżeńskości, zaradności i znajomości przepisów ruchu drogowego. Niezmiernie ważne jest również i to, że propagowano aktywny styl życia.

Organizatorzy XXV Wojewódzkiego Zlotu Turystów Kolarzy PTTK:

<  REGIONALNY ODDZIAŁ SZCZECIŃSKI PTTK im. Stefana Kaczmarka,

<  REGIONALNA KOMISJA TURYSTYKI KOLARSKIEJ PTTK w SZCZECINIE,

<  SZCZECINSKI TURYSTYCZNY KLUB KOLARSKI „88”,

<  STOCZNIOWY KLUB TURYSTYKI KOLARSKIEJ „NEPTUN”

<  DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ im. ks. Jana Twardowskiego w RACIMIERZU,

Współorganizatorzy:

<  BURMISTRZ MIASTA I GMINY W STEPNICY,

<  GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE „OSTĘP”

Magdalena Ławicka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w  Racimierzu składa serdeczne podziękowania Jarosławowi Korenkiewiczowi, Ewie i  Ryszardowi Poleskim, Witoldowi Bobrowskiemu.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny