Edukacyjna wycieczka do Szczecina

Utworzono dnia 05.12.2019

Uczniowie klas I-III wzięli udział w niezwykłej lekcji historii, która odbyła się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Zajęcia te były nieodpłatne, ponieważ odbyły się w ramach programu: Kultura Dostępna, który jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muszę przyznać, że obawiałam się, czy dzieci z mojej klasy wykażą zainteresowanie zagadnieniami dotyczącymi wydarzeń historycznych, które miały miejsce w naszym kraju.  Na szczęście moje obawy nie sprawdziły się. Zgromadzone na wystawach eksponaty okazały się nie tylko bardzo interesujące, ale w znacznej części interaktywne. Dzieci, dzięki dotykowym ekranom, mogły oglądać ciekawe zdjęcia, a także filmy. Na monitorach umieszczonych na ścianie zobaczyły fragment filmu dokumentalnego, przedstawiającego walki, które toczyły się w Polsce w czasie II wojny światowej. Efekt spotęgowały słuchawki, dzięki którym miało się wrażenie, że jest się w centrum tych strasznych wydarzeń. W dalszej części zwiedzania uczniowie poznali historię ludzi przybyłych na Ziemie Zachodnie, tuż po zakończeniu II wojny światowej. Dzieci stały przed wagonami bydlęcymi, którymi być może przyjechali na Ziemie Zachodnie ich przodkowie.

Inne wątki wystawy dotyczyły pojęcia: solidarność przez małe „s” oraz tej wielkiej „Solidarności”, z Lechem Wałęsą oraz Marianem Jurczykiem. Wszyscy z uwagą przyglądali się groźnej postaci zomowca, z pałką w dłoni. Prowadzące lekcję historii nawiązały też do naszego wielkiego Polaka, papieża Jana Pawła II. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały ornat, w który papież Polak celebrował mszę św.  w czasie wizyty w Polsce.

Na zakończenie tej niezwykłej lekcji była też odrobina ruchu, bo wszyscy, łącznie z Paniami, musieli skakać przez linę. Zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę opuściliśmy gmach muzeum. O  tej niezwykłej lekcji, w dużej części multimedialnej, będą nam przypominać także upominki -pocztówki, na których przedstawiono wydarzenia historyczne dotyczące naszej ojczyzny. Myślę, że dzieci dzięki tym zajęciom moi uczniowie nie tylko poznali trudy walki o wolność i demokrację, ale zrozumieli, czym jest patriotyzm i dlaczego wojna jest zawsze złym wyborem.

Wychowawca kl. III: E. Mazur

Wycieczka do Szczecina