Festiwal sportu, zabawy i przyjaźni

Utworzono dnia 04.10.2018

We wtorek, 25 września, w hali sportowo-widowiskowej w Stepnicy spotkali się uczestnicy projektu ZDROWE DZIECI W ZDROWYCH GMINACH tj. dzieci klas drugich ze szkół w Schwedt, Kołobrzegu, Dżonowie, Goleniowie, Stepnicy i Racimierzu, a także ich nauczyciele, opiekunowie i rodzice.

Festiwal sportu, którego organizatorem była Gmina Stepnica, odbył się w przyjaznej i radosnej atmosferze według następującego planu:

1000 – 1030 – rozpoczęcie zawodów sportowych,

• powitanie uczestników i parada uczestników zawodów

• przemówienia gospodarza i gości

• rozdanie uczestnikom zdrowych batoników i napojów

1035 – wspólna rozgrzewka uczestników zawodów przy muzyce, wykonywanie demonstrowanych ćwiczeń

1050 – wspólne gry i zabawy prowadzone przez wodzireja

• nauka prostego tańca,

• zabawy skoczno-zręcznościowe (np. „kosiarz”, „Z wody do wody”),

• zabawa integracyjna – tworzenie bajeru na dużym płótnie „Kolorowe łapki”,

• zabawy bieżne i orientacyjno-porządkowe (np. „Żuczki”, „Baba Jaga patrzy”, „Nana na na”,

• zabawy zręcznościowe na celność – rzuty woreczkami do 10 koszy ustawionych w różnych odległościach

1200 – pokaz straży granicznej

1215 – 1245 – przerwa na posiłek (bułka z szynką albo serem)+ woda + pomidorki koktajlowe, owoce do wyboru (banan, jabłko, gruszka, śliwki, brzoskwinie) w formie tzw. szwedzkiego stołu

1245 – integracja – wspólne zabawy prowadzone przez wodzireja

• pląsy,

• zabawy z chusta Klanza,

• ćwiczenia wyciszające i uspokajające

1300 podsumowanie zawodów, rozdanie medali i pucharów

1315 – ciepły poczęstunek dla dzieci (makaron + mięso drobiowe + sos)

1345 – zakończenie zawodów

Dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach ruchowych i integracyjnych. Biegały, skakały, turlały się i robiły różne inne ćwiczenia w rytm muzyki. Bardzo efektownie wyglądały zabawy integracyjne z chustą Klanzy. Wtedy dzieci z różnych szkół przemieszały się i wspólnie wykonywały polecenia instruktora. Były chwile, że chusta powiewała nad głowami dzieci, innym razem chowały się one pod chustą, a kiedy indziej zwijały ją. Śmiechu i radości było co niemiara.

Niezwykle ciekawym momentem i chwilą wytchnienia od intensywnej zabawy, był pokaz sprzętu i działania Placówki Straży Granicznej w Szczecinie – Morskiego Oddziału w Gdańsku. Dzieci najbardziej zainteresował robot pirotechniczny, który może poruszać się z prędkością do 10 km/h. Jest on wyposażony w kamery, czujniki i aparat do skanowania bagażu. Za pomocą ruchomego ramienia może podnieść przedmiot ważący 70 kg, a przesunąć nawet pozostawiony bez opieki samochód osobowy.

W czasie trwania festiwalu sportowego edukację prozdrowotną prowadzili pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej wraz Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Goleniowie panem Markiem Frydrychem. Na specjalnie stworzonym stoisku prezentowano materiały edukacyjne, promowano program „Trzymaj formę”, wyjaśniano na czym polega zdrowy styl życia i demonstrowano prawidłowy sposób mycia zębów.

Na zakończenie festiwalu sportowego, każdy uczeń otrzymał medal, a drużyny puchary i pamiątkowe dyplomy.

Gośćmi honorowymi festiwalu sportowego byli:

Herr Hans-Joachim Höppner

Herr Prof. Roland Naul