LEKCJA INNA NIŻ ZWYKLE

Utworzono dnia 27.02.2020

25 lutego na zajęcia do klasy trzeciej przyjechała Pani dietetyk. Tym razem lekcja dotyczyła mózgu, jako najważniejszego organu naszego ciała. Na początku, prowadząca przeprowadziła  z dziećmi dyskusję, co możemy zrobić, żeby nasz mózg dobrze pracował. Uczniowie potrafili wskazać wiele działań, które dobrze wpływają na mózg. Oczywiście, była też mowa o wypoczynku oraz prawidłowym odżywianiu się. Dzieci dowiedziały się, że należy spożywać orzechy włoskie, które bardzo dobrze działają  na mózg. W naszym jadłospisie powinniśmy umieścić też ciemne, ziarniste pieczywo oraz zielone warzywa, ryby i jajka. Oczywiście, do picia najlepsza jest woda, a nie słodzone soki i napoje gazowane! Pani dietetyk również zademonstrowała dzieciom masaż palców, ale nie taki zwykły, ale mający konkretny cel.  Jak się okazało, każdy palec odpowiada za dane połączenie z mózgiem i innymi organami, dlatego, żeby np. wyciszyć emocje, trzeba sobie pomasować odpowiedni paluszek. Jeżeli chcemy wydajniej pracować, należy – wcześniej -  30 razy uciskać w odpowiedni sposób nasz kciuk. Następne ćwiczenie polegało na pisaniu prawą i lewa ręką-  równocześnie- co było sporym problemem. Dzieciom spodobało się też ćwiczenie  -  „oszukanie mózgu” – czyli nazywanie kolorów, jakimi zostały napisane wyrazy na planszy. Trudność polegała na tym, że np. wyraz: czerwony,  napisany był na zielono itp. Nie wszystkie dzieci poradziły sobie z tym zadaniem. Ćwiczenia na spostrzegawczość nie sprawiły dzieciom większych trudności i wykonały je szybko.

Zajęcia dietetyczne, podobnie jak poprzednie, bardzo się dzieciom spodobały i wszyscy zgodnie przyznali, że głowę trzeba ćwiczyć codziennie, a wtedy nauka będzie szła, jak z płatka.

Elżbieta Mazur

Lekcja inna niż zwykle