Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Racimierzu

mural NIEPODLEGŁA w SP w Racimierzu

Utworzono dnia 16.10.2018

Przy SP w Racimierzu, od strony północnej, znajduje się parking, a nieco dalej duży mur oporowy. Był on szary z widocznymi zaciekami brudu. Piszę „był”, bo w tej chwili jest pomalowany białą farbą i przygotowany do tego, aby uczniowie pokryli go kolorowymi malowidłami, nawiązującymi do rocznicy odzyskania niepodległości.

Przygotowanie muru było dużym wyzwaniem, ale z ludźmi, którzy są społecznikami i od lat współpracują ze Szkołą, wszystko jest możliwe!!!

Najpierw do pracy przystąpili strażacy z OSP w Żarnowie. W sobotę, 6 października, druhowie: Mirosław Pasik, Wojciech Dąbrowski i Krzysztof Krupa, myli ścianę karcherem, czerpiąc wodę z bojowego wozu strażackiego. Akcji przez cały czas towarzyszyli: Jerzy Dąbrowski - Prezes OSP. Anna Dąbrowska – Naczelnik OSP i pisząca te słowa Magdalena Ławicka. Praca trwała ponad 3 godziny, aż do zmierzchu. Efekt był bardzo widoczny, bo mur pojaśniał, a zacieki z  brudu zniknęły. Dzięki temu mamy gwarancję, że farba będzie dobrze się trzymała ściany.

W dniach 10 i 11 października, do pracy przystąpiła następna ekipa, tym razem malarska. Panowie: Zygmunt Dopadło, Krzysztof Węcławek, Paweł Garbaciak, Przemysław Walczak i absolwent szkoły Maciej Dopadło, najpierw zagruntowali ścianę, a później pomalowali ją na biało. Ekipa malarska pracowała bardzo sprawnie i szybko, tym bardziej, że postanowiono również umyć i pomalować końcowy fragment ściany, na którym dzieci nie będą malowały. Było to konieczne, gdyż niekorzystnie kontrastował on z  pomalowaną częścią.

W następnej kolejności, do pracy przystąpi plastyczka, która przygotuje na ścianie szkic i  kontury malowidła, tak aby od poniedziałku uczniowie mogli przystąpić do malowania.

Myślę, że będzie to frajda dla uczniów, gdyż każda klasa otrzyma fragment ściany do pomalowania i za ten fragment będzie odpowiedzialna. Przy malowaniu mile widziani są również rodzice!

Jestem pełna uznania i pragnę wyrazić wdzięczność w/w osobom za możliwość realizacji muralu. Od dawna myślałam o zagospodarowaniu tej ściany i stworzeniu uczniom takiej możliwości zagospodarowania fragmentu przestrzeni szkolnej. Setna rocznica odzyskania niepodległości stała się znakomitą okazją i bodźcem do działania. Na pomysł zorganizowania, przy tej okazji, warsztatów plastycznych wpadła Pani Agnieszka Makowska, której bardzo dziękuję za wsparcie udzielone przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Stepnickiej.

Magdalena Ławicka
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Racimierzu

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Czerwiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny