NARODOWE CZYTANIE 2019

Utworzono dnia 13.09.2019

Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Racimierzu aktywnie włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W ubiegłym roku w całej Polsce prezentowane było dzieło Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. W tym roku podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie >>>

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Narodowe Czytanie w SP w Racimierzu odbyło się 6 września 2019 r. Akcja rozpoczęła się o godz.14.30 od spotkania uczniów kl. VI -VIII, którym fragmenty „Katarynki” i „Dymu” czytali: Pan Ryszard Ławicki zastępca Burmistrza Miasta i Gminy w Stepnicy, pani Wanda Walczak emerytowana nauczycielka,  Małgorzata Trzeciak nauczycielka kl. I – w znakomitym przebraniu Marii Konopnickiej - oraz uczennice kl. VI Hanna Pikula, Zuzanna Szewczyk, kl. VII Weronika Sołtysiak, Alicja Prus, a także uczniowie kl. VIII Ksawier Łuczak   i Paulina Etryk, całość poprowadził uczeń Grzegorz Kowalewski. Wśród zaproszonych gości pojawiła się pani Alina Łyczko bibliotekarka, która przygotowała dla wszystkich uczestników akcji pamiątkową pieczątkę Narodowego Czytania. Dodatkowo uczniowie klas I – III pod okiem swoich pań, wykonali dla gości zakładki do książek. Pan wiceburmistrz podziękował za zaproszenie, pogratulował uczniom pięknej interpretacji tekstów i wyraził chęć uczestnictwa w Narodowym Czytaniu za rok. Uroczystość przygotowały nauczycielki języka polskiego panie Natalia Mazur i Joanna Surma.  Zachęcamy do czytania!

Narodowe Czytanie 2019

Utworzono dnia 13.09.2019, 20:13