Wycieczka do Świnoujścia

Utworzono dnia 05.06.2018

Dnia 25 maja 2018 r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Racimierzu, wraz z uczniami z klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej w Stepnicy udali się na wspólną wycieczkę do Świnoujścia. Pod opieką Arkadiusza Ocha i Katarzyny Radzik dzieci integrowały się i poznawały historię.

Zwiedzanie zaczęli od Podziemnego Miasta na wyspie Wolin. W bramie powitał ich wesoły sierżant Bąbelek, który sprawnie przeprowadził musztrę, a następnie oprowadził uczniów po podziemnych korytarzach i schronach. Prowadzący wycieczkę bardzo wczuwał się w swoją rolę, opowiadał bardzo ciekawie, z odrobiną humoru i obrazowo co sprawiło, że czas minął zdecydowanie za szybko. Następnie dzieci z opiekunami udały się do Fortu Gerharda, gdzie mogli przenieść się w czasie i na własnej skórze mogli poczuć smak wojskowej służby. Tutaj uczniowie zwiedzali fortecę pod opieką umundurowanego pruskiego żołnierza. W czasie marszu po terenie i wnętrzach fortu zwiedzający poznali jego historię, przechodząc  jednocześnie  kilka prób, które sprawdziły czy kandydaci nadają się do wojskowej  służby! Była próba odwagi, ciemności, no i oczywiście musztra. Po przejściu wszystkich prób uczniowie byli pasowani na kadetów, za pomocą szabli wojskowej, a ich przyjęcie do służby uhonorowano wystrzałem z armaty.

Po takich emocjach, wyczerpani i głodni udali się na ognisko, aby zjeść usmażone przez siebie kiełbaski i nabrać sił do dalszej wędrówki. Trzeba było mieć dużo siły, aby wdrapać się na najwyższą latarnię morską na naszym wybrzeżu. Wszyscy jednak podołali temu wyzwaniu i dzielnie maszerowali w górę i w dół. Było watro, bo widok z góry niesamowity. Potem jeszcze przepłynęli promem na drugą stronę Świny, a w drodze powrotnej zatrzymali się w Wolinie na upragnione lody.

Wycieczka była bardzo udana. Niektórzy uczniowie twierdzili nawet, że to najlepsza wycieczka na jakiej do tej pory byli. Nietypowe były też przywiezione pamiątki – głównie maski przeciwgazowe, co witający nas rodzice przyjęli z dużym zdziwieniem.

Katarzyna Radzik

Wycieczka do Świnoujścia