W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

Utworzono dnia 09.02.2017

Poznajemy zwyczaje wigilijne.

Święta Bożego Narodzenia są dla wszystkich ludzi a zwłaszcza dla dzieci szczególnym przeżyciem. W szkole tak jak w każdej rodzinie dzieci przygotowują się do świąt. Aby i w tym roku mogły cieszyć się i przeżywać tę świąteczną atmosferę w szkole opracowałam projekt edukacyjny: „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie. Poznajemy zwyczaje wigilijne”. W tym projekcie wszystkie formy pracy z uczniami miały podłoże emocjonalne, prowadziły do pogłębiania wrażliwości. Poprzez atrakcyjną formę przedstawienia dawnych zwyczajów i obrzędów możemy wprowadzić dzieci w świat niezwykle nastrojowy, wręcz magiczny, dlatego też  uczniowie samodzielne przez kilka dni szukali informacji o tradycjach bożonarodzeniowych u starszych członków rodziny, wykonywali tradycyjne ozdoby na choinkę, z pomocą rodziców przygotowali listę wigilijnych potraw oraz wspólnie ustalili prostą potrawę, którą przygotujemy samodzielnie (ruskie pierogi). Rodzice chętnie brali udział w projekcie.

Wigilię w „Ostoi”- przygotowywaliśmy wspólnie z rodzicami od samego rana. Najpierw wspólnie  lepiliśmy pierogi. Mamy gotowały pierogi, a tymczasem tatusiowie pomagali w ubieraniu choinki. Gdy ubraliśmy choinkę i nakryliśmy stół przyszła pora na dzielenie się opłatkiem i spożywanie wigilijnych potraw. Ogromną radość sprawiły dzieciom skromne upominki ufundowane przez sponsorów. Po występach wszyscy miło spędzali czas przy stole i spokojnych zabawach , niestety czas mijał bardzo szybko i powoli musieliśmy kończyć naszą uroczystość. Dzieci i rodzice posprzątali salę i w bardzo dobrych nastrojach rozeszli się do domów.

Irena Tarnowska

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie