FERIE Z EKOLOGIĄ

Utworzono dnia 21.02.2020

19 lutego, w ostatnim tygodniu ferii,  pojechaliśmy na wycieczkę do Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami, który znajduje się  w Słajsinie koło Nowogardu. Pomimo wolnego od szkoły, sporo dzieci, a nawet kilkoro rodziców, wzięło udział w lekcji racjonalnego gospodarowania odpadami. Obejrzeliśmy animowane filmy: „Ekorady
na odpady”, które miały na celu nie tylko upowszechniać ideę segregowania odpadów komunalnych, ale pokazać, jak robić to w sposób właściwy. Dzieci, oprócz teorii, mogły też sprawdzić się od strony praktycznej, segregując w zespołach magnetyczne śmieci. Było przy tym trochę kontrowersji, nawet niektórzy rodzice mieli problem z właściwym posegregowaniem niektórych odpadów. W końcu udało się zadanie wykonać poprawnie. Dzieci w bardzo przystępny sposób dowiedziały się,  jak wielkie znaczenie dla naszego środowiska ma  segregacja odpadów. Jednak, abyśmy o tym pamiętali, bardzo ważne jest kształtowanie wśród rodziców i ich dzieci świadomych postaw proekologicznych.
Na zakończenie tej niezwykłej lekcji otrzymaliśmy słodki poczęstunek i „ekologiczne” upominki. Były to odblaski oraz torby do selektywnej zbiórki odpadów, które mają za zadanie upowszechniać ideę segregowania odpadów komunalnych.

Następnym punktem programu była wizyta w kinie -  w Goleniowie, gdzie dzieci obejrzały film: „Gang Zwierzaków”, który, sądząc po reakcjach, bardzo im się spodobał.

Oczywiście, na zakończenie naszej eskapady, musieliśmy odwiedzić MacDonalda, bo inaczej byłby bunt na pokładzie! Po dość obfitym posiłku, pełni wrażeń i z pełnymi brzuszkami, udaliśmy się w drogę powrotną.

Zarówno dzieci, jak i ich rodzice, byli z tego wyjazdu bardzo zadowoleni, a co najważniejsze, na pewno wzrosła ich świadomość dotycząca segregowania odpadów
i świadomego dbania o środowisko, które jest przecież naszym wspólnym dobrem. Na koniec należy podkreślić, że, zarówno lekcja w Słajsinie, jak i przejazd autokarem, były dla uczestników wycieczki darmowe, sfinansowane przez panią Dyrektor Magdalenę Ławicką, za co w imieniu dzieci oraz ich rodziców dziękujemy.

Organizatorki wyjazdu: E. Mazur, M. Trzeciak i E. Kwiatkowska

Ferie z ekologią