Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Racimierzu

"Polsko nie jesteś TY już niewolnicą"

Utworzono dnia 26.11.2018

"Polsko nie jesteś TY już niewolnicą"- powiedział uczeń klasy piątej, by przypomnieć wszystkim, że dziś zebraliśmy się tutaj  z okazji 11 listopada, Święta Niepodległości, święta uroczystego i podniosłego. Z okazji którego chwalimy się całemu światu, że nasza ukochana Matka - Ojczyzna jest  już 100 lat wolna i niepodległa.

W dniu 15.11.2018 r. salę gimnastyczną przy SP w Racimierzu wypełniły biało-czerwone barwy na kotylionach, wstążkach i flagach, które przynieśli ze sobą uczniowie kl. O - VIII.

Apel rozpoczęła Pani Elżbieta Mazur- zastępca Dyrektora szkoły, odbierając meldunek od przewodniczącego SU, a następnie witając serdecznie zebranych gości, nauczycieli, rodziców i uczniów. Pani Mazur w krótkich słowach przypomniała, że 100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość i w tym ważnym dla nas roku, uczniowie naszej szkoły przygotowali się bardzo starannie do tego wydarzenia, opracowując gazetki tematyczne pt. "Ojcowie Niepodległości”, malując prace plastyczne pt. "Polska - Moja Ojczyzna”, przygotowując banery czy portrety Wielkich Polaków. Następnie podniosłym głosem, niczym Podkomorzy z Pana Tadeusza zapowiedziała, że: poloneza czas zacząć... i w tym momencie, przy dźwiękach tańca narodowego, na salę wkroczyli uczniowie kl. VII i VIII. 

Dostojni, w galowych strojach, piękni, z podniesionymi głowami, patrząc przed siebie, równo zatańczyli poloneza, że niejedna łza zakręciła się w oku. Była to magiczna chwila! Aby utrzymać atmosferę uniesienia do klawiatury keyboarda zasiadła uczennica kl. V Lena Zdzieszyńska i zagrała pieśń pt." Legiony". Część artystyczną rozpoczęli  najmłodsi z kl. O, recytując wiersz : " Kto ty jesteś?". Kolejno dzieci z kl. I- III zaprosiły wszystkich na ciekawą scenkę o starej i nowej Polsce. Trzej zaborcy ubrani w czarne stroje , wkroczyli na scenę, by zarzucić na głowę Królowej - Polsce ciemną chustę, symbol zniewolenia, i wyprowadzić ją ze sceny. Moment ten został opleciony staranną interpretacją wierszy. 

Występy naszych najmłodszych zebrały gromkie brawa, słowa uznania popłynęły do  wychowawczyń p. M.Trzeciak, E. Mazur i K. Radzik.

Jeszcze zanim ucichły brawa, na scenę wmaszerowali ułani z klasy czwartej, wołając: "wpuść panienko, przyszliśmy napoić nasze konie" - pięknie przygotowała ich Pani Gosia, nauczycielka muzyki.

Równie dojrzale, pieśni żołnierskie zaśpiewali uczniowie kl. V - Legiony,  kl. VI - Maszerują strzelcy i kl. VII - Idą leśni. Wychowawcy klas starszych zadbali również o część poetycką i każdy utwór uzupełniały wiersze patriotyczne. Słuchając tego programu i patrząc na przygotowanie uczniów łza napływała do oka  i  budziła się jakaś szlachetna część naszej natury.

Ukoronowaniem występów naszych uczniów była recytacja wiersza własnego autorstwa przez Wojtka Witkowskiego pt. Amor patriare. To była piękna poezja, pełna bólu, gniewu, ale i nadziei.

To było godne zakończenie tego wyjątkowego apelu, który nasi uczniowie, z wielkim zaangażowaniem, przygotowali dla Ciebie Polsko, nasza ukochana Ojczyzno!

Joanna Surma

 

 

                                                   Amor patriae

Przez piekło pierwszej wojny dzielnie przechodzimy

Oraz nasz kraj odbudowujemy

Dwadzieścia lat w spokoju dzieci dorastały

Gdy pierwszego września

Niemcy ostrzał rozpoczęli

Walczyliśmy z nimi o każdy skrawek ziemi

Niczym wilczyce które bronią swe młode

Gdy Rosjanie z Germanami ogień skrzyżowali nie było co zbierać

Pamiętajmy że to my

wraz z niedźwiedziem

Zdobyliśmy Monte Casino

I pierwsi mieliśmy odwagę powiedzieć światu o holokauście

Sojusze były ważniejsze

Bo po wojnie niczym ludzie drugiego sortu

Po czerwonej stronie żelaznej kurtyny wylądowaliśmy

Gwiazda komunizmu zaświeciła nad

naszym krajem

A my zmęczeni walką pragnący pokoju

Powstaliśmy jak feniks z popiołów

Strajki w Gdańsku i Ursusie w naród wiarę lały

Papież Polak łzy ocierał patrząc na klęczącą ojczyznę

Teraz w niepodległości setną rocznicę

Szczególnie trzeba pamiętać że

Najważniejszymi wartościami są

Bóg Honor i Wolność Ojczyzny

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2019
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny